زمان ثبت : شنبه 28 آبان‌ماه سال 1384 در ساعت 10:44 ق.ظ
نویسنده : هادیک
عنوان : به چند کارگر ساده با لیسانس نیازمندیم!!

همانطور که میدانید سالانه در ایران چیزی نزدیک به یک میلیون نفر از دانشگاهها  فارغ التحصیل می شوند و  ازین افراد فقط تعداد کمی در شغل های مرتبط با رشته تحصیلی  خود مشغول به کار می شوند. وبقیّه افراد هم یا بیکار می مانند و یا اینکه در حرفه ای غیر مرتبط  با رشته تحصیلی خود مشغول به کار می شوند.

دختران و پسرانی که در سال آخر دبیرستان تحصیل  می کنند  فقط به این امید درس می خوانند که بتوانند با کسب مدرک لیسانس و یا بالاتر به شغلی high class و یا حداقل خوب دست پیدا کنند! اما این رویا در موارد کمی تحقق پیدا میکند!!

شاید یکی از علل تحقّق نیافتن چنین رویایی این باشد که به اصطلاح بازار کار اشباع شده است.و علت اشباع شدن بازار کار هم این است چون ورودی دانشگاهها زیاد است و به طبع خروجی آن هم نیز چنین است.این خروجی با نیاز بازار کار تطابق ندارد.و چون بازار نیازش کم است پس اکثر افراد یا بیکار می مانند و یا اینکه در حرفه ای غیر از تخصّص خود مشغول به کار می شوند.و آخر سر هم میگویند: چرا کشور ما پیشرفت نمیکند؟!!

تا به حال فکر کرده اید چرا اکثر دانشجویان ما به فکر کسب مدرکی بالاتر از لیسانس هستند؟اشتباه نکنید هدف این افراد صرفاً علاقه به تحصیل نیست ،بلکه فقط به خاطر فرار از بیکاری است !!آنچنانکه یکی از دوستان من هم اکنون در حال تحصیل در مقطع دکترا است! فقط به خاطر فرار از بیکاری ادامه تحصیل داده.

در آخر باید بگویم با این وضعی که ورودی دانشگاههای ما دارند و اخیراً هم نیز قرار شده در بعضی رشته ها  کنکور  را حذف کنند! بعید نیست که در آینده ای نه چندان دور  بلکه شاید چند سال دیگر (کمتر از انگشتان یک دست) در آگهی های استخدامی این  چنین بنویسند که:

به چند کارگر ساده با لیسانس نیازمندیم!!