X
تبلیغات
رایتل
زمان ثبت : چهارشنبه 26 مهر‌ماه سال 1385 در ساعت 11:20 ب.ظ
نویسنده : هادیک
عنوان : کشور با سواد ها!!

در طی چند سال اخیر و مخصوصا از زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی به این طرف مردم و مسئولان نگاه ویژه ای  به قشر " دانشجو " پیدا کرده اند.اکثر جوانان محصل (اعم از دختر و پسر) دوست دارند که وارد دانشگاه شوند تا لقب بی ارزش و گاهی اوقات دردسر ساز "دانشجو" به آنها اطلاق شود.البته در اینکه بعضی ها به خاطر افزایش علم و اطلاعاتشان وارد دانشگاه میشوند هیچ شکی نیست اما افرادی  ازین قبیل خیلی کم هستند.

سالها قبل ، ورود به دانشگاه خیلی مشکل بود و اگر کسی در دانشگاه قبول میشد واقعاً شاهکار کرده بود. حداقل چیزی حدود یک دهه پیش دانشجویان ما از روی حساب و کتاب درس میخواندند و فهم مطلب و کاربرد آن ، از گرفتن مدرک برایشان مهمتر بود .اما امروزه چون راههای ورود به دانشگاه بیشتر و آسانتر شده  دانشجویان فقط به فکر گرفتن مدرک هستند. و نحوه گرفتن مدرک برایشان اصلا مهم نیست .

در یک حساب سر انگشتی سالانه چیزی حدود یک میلیون و دویست هزار نفر فقط از طریق کنکور سراسری پذیرفته میشوند.اگر دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاههای علمی کاربردی ،آزاد و فراگیر پیام نور و سایر دانشگاهها را حساب کنیم چیزی حدود 2 میلیون دانشجو سالانه پذیرفته میشوند و به تبع آن 2 میلیون نفر هم تحویل بازار کار پوشالی کشور میشوند.حتی در دوره اخیر بازار کار حتی برای رشته خوبی همچون پزشکی و مهندسی هم دارد ازبین میرود. حالا همه در خانواده خود یک دکتر و مهندس دارند!!

البته این رقم بالای دانشجو و فارغ التحصیلان دانشگاهها در کشور، حکایت از رشد سواد و بینش مردم را میدهد . ولی چیزی که اینجا اهمیت دارد این است که این افزایش سطح سواد مردم به چه قیمتی است؟ اکثر افراد باسواد در جامعه(فارغ التحصیلان دانشگاهها) الان بیکار هستند و یا در حرفه ای به غیر از رشته تخصصی خود مشغول به کار هستند.که این خود سبب میشود کشور رشد نکند .ایران در طی چند سال اخیر تبدیل به کشور باسوادهای بیکار شده است.و این روند در سالهای آینده هم همچنان ادامه دارد.

و نکته جالبتر اینکه آقای احمدی نژاد به هر شهر و کوره شهری که سفر میکند، قول ساخت یک مرکز پیام نور را میدهد !! حال شما خود حساب کنید که وضعیت بازار کار و جوانان در چند سال آینده چگونه خواهد شد.

من همواره گفته ام که در آینده ای خیلی نزدیک در کشور باسوادمان ، آگهی استخدام به این صورت در خواهد آمد: به چند کارگر ساده با لیسانس نیازمندیم!

.