زمان ثبت : دوشنبه 18 دی‌ماه سال 1385 در ساعت 04:46 ب.ظ
نویسنده : هادیک
عنوان : استفاده از sms به سبک ایرانی!

یکی از خبرهایی که در طی یکی دو روز گذشته در جراید منتشر شد و خیلی به چشم می خورد،اظهار نظر مدیران مخابرات در مورد ارسال 6 میلیارد  پیام کوتاه (sms)در طی 9 ماهه اول امسال بود .که این خود یک نوع رکورد شکنی محسوب میشود.

تجربه نشان داده است که ایرانی ها در برخورد با فناوریهای نوین ابتدا از آن فناوری استفاده  منفی میکنند ( مثل استفاده از ویدئو ،ماهواره ، اینترنت و ...) که این خود سبب اشاعه نوعی بی اعتمادی به آن فناوری در جامعه میشود.

اکثر پیامهای کوتاهی که در بین ایرانیها رد و بدل میشود ، شامل لطیفه ،عکسهای ...،پیام تبریک و خبر رسانی (البته در بعضی موارد شایعه پراکنی ) می شود. البته در میان این همه کاربران منفی ، افراد و شرکتهایی نیز هستند که روی سیستم ارسال پیام کوتاه  سرمایه گذاری کرده و با فرستادن روزانه چند میلیون پیام کوتاه  به تبلیغ محصولات خود می پردازند.و با این کار ازین فناوری ، استفاده بهینه ای می کنند.

برای مثال در زمان تبلیغات انتخابات 24 آذر اکثر نامزدها بوسیله ارسال پیام کوتاه از مردم میخواستند که به آنها رای دهند.هر چند که این کار خوب بود و شیوه جدیدی در تبلیغات به شمار می رفت .اما گاهی اوقات سبب سلب آرامش افراد می شد.تصور کنید ساعت 2 نیمه شب شما در خواب ناز فرو رفته اید و خواب 7 پادشاه را می بینید  که ناگهان با صدای زنگ تلفن همراهتان  از خواب بیدار میشوید و زمانی که چشمهایتان را با تعجب و نگرانی به تلفن میزنید ،می بینید که برایتان یک sms  تبلیغاتی رسیده ! این جاست که آروز می کنید که آن طرف را بگیرید و ......

البته با توجه به کاربرد روز افزون ارسال پیام کوتاه در بین ایرانی ها اکثر برنامه های تلویزیونی ، شرکتها و سازمانهای دولتی و غیر دولتی به فکر استفاده از آن در جهت  منافع شرکت خود پرداخته اند. همچنان که اکثر برنامه تلویزیونی مسابقه های خود را  از طریق ارسال پیام کوتاه برگزار میکنند. ویا اینکه شرکت 118 مخابرات در نظر دارد که شماره تلفن ها را از طریق پیام کوتاه اعلام کند.

 

به امید روزی که همه ما بتوانیم از تمامی امکانات و فناوری ها روز دنیا در جهت منافع کشورمان استفاده کنیم و تا بتوانیم ایرانی آباد و پیشرفته داشته باشیم.