زمان ثبت : جمعه 29 آبان‌ماه سال 1388 در ساعت 07:23 ب.ظ
نویسنده : هادیک
عنوان : افزایش فساد اداری و مالی در ایران
عصر ایران: سازمان شفافیت بین المللی در جدید ترین گزارش خود که روز گذشته (17 نوامبر2009 ) منتشر کرده، جایگاه ایران را از میان 180 کشور جهان در رده 168 قرار داده است .

در این گزارش که به بررسی شاخص فساد در بخش های دولتی پرداخته است ،4 کشور از 5 کشور برتر دنیا از نظر کمترین میزان فساد مالی و اداری در بخش دولتی ، از کشورهای حوزه اسکاندیناوی هستند . کشورهای رده اول این لیست ( که در آنها کمترین میزان فساد اداری وجود دارد) به ترتیب : نیوزیلند ، دانمارک ، سنگاپور ، سوئد و سوییس هستند. رتبه های ششم تا دهم این لیست را به ترتیب کشورهای فنلاند، هلند، استرالیا، کانادا و ایسلند از آن خود کرده اند . ایالات متحده در این لیست در جایگاه نوزدهم قرار گرفته است .

در این لیست 5 کشور آخر ( که در آنها بیشترین میزان فساد اداری و مالی وجود دارد) به ترتیب عراق ، سودان ، برمه ، افغانستان و سومالی هستند . سومالی در رده آخر ( جایگاه 180) و بدترین کشور دنیا از نظر شاخص وجود فساد اداری و مالی است .

نکته جالب توجه در این گزارش جایگاه افغانستان است که تنها یک پله با بدترین کشور دنیا از نظر فساد فاصله دارد . این شاخص افغانستان نشان می دهد که انتقادات جامعه جهانی از دولت افغانستان درباره ضرورت اصلاح نظام اداری در این کشور و مقابله با فساد تا حدود زیادی مستند به وجود اطلاعات و آمار صحیح بوده و فشارهای وارده بر دولت کرزای در افغانستان برای مبارزه با فساد صرفا جنبه سیاسی ندارد .

از دیگر نکات جالب توجه در این گزارش جایگاه ایران در آن است . این گزارش نشان می دهد که فساد اداری و مالی در ایران افزایش یافته و در حالی که جایگاه پیشین ایران در شاخص فساد اداری و مالی در بخش های دولتی در رده 141 بود ، با افت محسوسی رده ایران در گزارش سال 2009 سازمان شفافیت بین المللی به 168 رسیده است . که نشان می دهد ایران یکی از فاسد ترین دستگاه های اداری و مالی را در جهان دارد .

اختلاس های مالی مدیران و دیگر فعالان اقتصادی ، وجود رشوه در دستگاه های اداری و دولتی ، سلامت دستگاههای نظارتی از نظر رشوه پذیری کارکنان و مدیران ، فساد مالی در میان مقام های دولتی و...از جمله شاخص هایی است که در تنظیم گزارش های سالانه سازمان شفافیت بین المللی مورد توجه قرار می گیرد .